Rozstępy w ciąży – problem miliona kobiet na całym świecie

AdSense

Rozstępy w ciąży występują u zdecydowanej większości kobiet. Można je zaobserwować w różnej formie: niewielkich paseczków na skórze,  czy sieci pokrywającej znaczny obszar ciała, na przykład brzuch, uda, pośladki i piersi. Ich pojawieniu się sprzyjają: szybkie przybieranie na wadze oraz predyspozycje genetyczne. Niestety rozstępy nie są jedynie zmianą estetyczną, ale uszkodzeniem skóry, które potrzebuje czasu na zagojenie.

Dlaczego w ciąży pojawiają się rozstępy?

Istnieje przekonanie, które nie daje nadziei oraz wyklucza zasadność stosowania wszelkich kremów na rozstępy. Mianowicie: że jeśli nieestetyczne blizny mają się pojawić, to i tak się pojawią. Według zwolenników tej teorii, dobre kremy na rozstępy mogą jedynie zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów, jednak nie wykluczą go w pełni. Swoje przekonanie tłumaczą tym, że:

  • rozstępy pojawiają się w wyniku zmian hormonalnych. Na ich powstanie ma mieć wpływ kortyzol, który w ciąży często wydzielany jest w sporych ilościach, ponieważ organizm skupiony na regulowaniu hormonów ciążowych, często nie kontroluje dostatecznie dobrze funkcjonowania całej gospodarki hormonalnej.
  • skłonność do rozstępów jest dziedziczna, dlatego jeśli blizny występują u mamy, siostry czy cioci ciężarnej, trzeba się liczyć z tym, że również u niej się pojawią.

 

Czy jednak rzeczywiście nie możemy zrobić nic, by zapobiec rozstępom w ciąży? Na szczęście pesymiście w tym zakresie nie mają racji. Są bowiem czynniki, które pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia zmian na skórze.

Po pierwsze pomóc może pilnowanie masy ciała i niedopuszczenie do nagłego nabierania dodatkowych kilogramów. Podczas szybkiego nabierania masy skóra się bowiem rozciąga, a struktura włókien kolagenowych staje się mniej elastyczna. Dochodzi do pęknięć i powstania charakterystycznych zmian.

Na pierwszym etapie rozstępy w ciąży mają kolor czerwony, z czasem zmieniają swoją barwę na perłową.  Po kilku miesiącach, gdy uszkodzenia się regenerują, pod powierzchnią palców można wyczuć wyraźne wgłębienia na skórze.

 

Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Co prawda żaden krem, ani żaden ekspert w zakresie odżywiania nie da nam pewności, że rozstępy nie pojawią się, jednak można zrobić wiele, by zminimalizować ryzyko.

Podstawa to dobrze skomponowana dieta, która służy nie tylko wyglądowi przyszłej mamie, ale również prawidłowemu rozwojowi dziecka. Warto zadbać o to, by w codziennym menu znalazła się wystarczająco duża ilość warzyw (minimum 5 porcji), kilka posiłków bogatych w cynk i krzem, naturalnie wzmacniających strukturę skóry. W jadłospisie ciężarnej nie powinno zabraknąć pieczywa pełnoziarnistego, ryb morskich, kurzych wątróbek, mięsa indyka, płatków owsianych, fasoli, grochu.

Bardzo istotny jest także ruch. Ważne, by wybierać taką aktywność fizyczną, która pozytywnie wpływa na elastyczność skóry oraz samopoczucie przyszłej mamy. Lekarze szczególnie zalecają basen, jogę, pilates, czy specjalnie skomponowane ćwiczenia dla przyszłych mam.

Rozstępom można również zapobiec, dbając o dobrą kondycję skóry od zewnątrz. Wskazane będą preparaty stworzone z myślą o przyszłych mamach, które mają sprawdzony i bezpieczny skład. Bardzo ważne jest, by wmasowywać je w skórę zaraz po kąpieli, kiedy można liczyć na to, że ich czynne składniki lepiej się wchłoną. W formule kremu na rozstępy powinny znaleźć się: witamina A, E, C, antyoksydanty, fitoestrogeny, wyciąg z liści miłorzębu japońskiego, silanole.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.