Praca w wakacje za granicą – gdzie wyjeżdżają studneci i młodzież

AdSense

Obecnie praca w okresie wakacji wśród studentów, a nawet młodzieży stała się bardzo popularna. Obecnie młode osoby chętniej wyjeżdżają do pracy w wakacje za granicą.

Untitled-2

Jednak bardzo wile osób pracuje również w Polsce, chociaż profil wykonywanej pracy nieco się różni w obu przypadkach. W przypadku pracy za granicą ludzie często traktują tego rodzaju wyjazd jako połączenie przyjemnego z pożytecznym – z jednej strony pracują i zarabiają, a z drugiej odpoczywają po pracy w ciekawym miejscu. Często jest to aktywny wypoczynek.

Najchętniej studenci wyjeżdżają do krajów południowych gdzie można spędzić wakacje nad morzem lub oceanem i w takim przypadku pracują najczęściej w hotelach i restauracjach. Drugim popularnym kierunkiem są duże miasta w rozwiniętych krajach Europy Zachodniej – Niemcy, Anglia, Holandia, Irlandia. Popularne są też wyjazdy w wakacje do pracy przy zbiorach (owoców, warzyw itp.). Jest to jednak dosyć ciężki i monotonny rodzaj pracy. Niektórzy jeżdżą też do pracy w budowlance.

Z kolei jeśli chodzi o pracę w Polsce to stawki przy zbiorach są na tyle niskie, że raczej naszych obywateli rzadko interesują. W Polsce często młodzi ludzie wybierają w sezonie wakacyjnych pracę w hotelach, barach, knajpach i restauracjach, ponieważ jest to okres wzmożonej aktywności turystycznej i zwiększonego zapotrzebowania na pracowników w tego typu placówkach. Przy czym nie ma co liczyć na stawki, czy wysokie napiwki w porównaniu do tego samego rodzaju pracy za granicą. Wiele osób poszukuje również sezonowej pracy w sklepach i centrach handlowych.

W przypadku wyjazdów za granice dla wielu ludzi poza zarobkiem istotny jest też cel wyjazdu – czy jedziemy do pracy po to żeby zarobić, czy żeby spędzić wakacje w atrakcyjnym miejscu i przy okazji zarobić. Od tego najczęściej właśnie uzależniamy kraj, w którym zamierzamy poszukiwać pracy. Osoby nastawione stricte na zarobek wybierają raczej zamożne kraje UE. Coraz popularniejsze są też Stany Zjednoczone i Australia, jednak tam pracę utrudniają przepisy wizowe. W ostatnich latach coraz więcej osób wyjeżdża również do krajów Skandynawskich takich jak Szwecja, Dania, czy Norwegii, gdzie zarobki są bardzo wysokie. Coraz więcej osób próbuje poszukiwać pracy w Szwajcarii.

z kolei osoby nastawione na połączenie pracy i wakacyjnego wyjazdu wybierają Hiszpanię, Włochy, Portugalię itp. Niektórzy nawet jeżdżą do biedniejszych krajów do pracy – (do tej grupy można zaliczyć osoby, dla których od samego zarobku istotniejszy jest wyjazd w ciekawe miejsce).

Przypisy:

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.