Korzyści zdrowotne sody oczyszczonej

AdSense

Soda oczyszczona czyli nazwa związku chemicznego wodorowęglan sodu, jest bezwonnym, krystalicznie białym osadem, który ma wiele przemysłowych, żywieniowych i zdrowotnych zastosowań. Wodorowęglan sodu jest niepalny i rozpuszcza się w wodzie. Jest ona często używana do produkcji wielu komercyjnych produktów, takich jak detergenty, mydła, pasty do zębów, dezodoranty i inne. Soda oczyszczona nie jest droga, a liczne zastosowania higieniczne i medyczne czynią ją niezbędną w każdym domu.

Medyczne zastosowania sody oczyszczonej

Soda posiada kilka zastosowań medycznych i zdrowotnych. Jest spożywana w roztworze z wodą w celu łagodzenia niestrawności, zgagi i nadmiernej kwasowości w żołądku. W medycynie klinicznej, jest ona aplikowana w leczeniu przedawkowania aspiryny i innych chorób. W sytuacjach pierwszej pomocy, soda może być stosowana do leczenia oparzeń i przygotowania pacjenta na wizytę pomocy medycznej. Wodorowęglan sodu może być w warunkach klinicznych stosowany w leczeniu hiperkaliemii lub zwiększonego stężenia potasu we krwi. Wodorowęglan sodu może być dostarczany dożylnie przez lekarzy w celu podniesienia pH krwi w przypadkach kwasicy. Może być również stosowany miejscowo w postaci pasty do łagodzenia stanów zapalnych lub wysypki. Jedno z ostatnich badań medycznych wykazało nawet, że soda oczyszczona jest skuteczna w spowalnianiu zaawansowanej choroby nerek.

Środki ostrożności podczas korzystania z sody oczyszczonej

Ważne jest, aby pamiętać, że soda nie powinna być nigdy wykorzystywana do zastosowań medycznych bez wcześniejszej konsultacji z doświadczonym lekarzem. Sody oczyszczonej nie należy stosować u dzieci poniżej 6 roku życia bez konsultacji z lekarzem pediatrą. Korzystanie z sody może być niebezpieczne dla osób z alergią lub tych, którzy są wrażliwi na spożycie sodu. Pewne warunki, takie jak zapalenie wyrostka robaczkowego, krwawienie z jelit, a także inne dolegliwości, mogą wykazywać surowsze objawy po spożyciu sody oczyszczonej. Wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, choroby wątroby, zatrucie krwi, obrzęk i inne choroby mogą mieć cięższy przebieg po spożyciu sody. Co więcej, niektóre leki jak tetracykliny, metanaminy i Nizoral charakteryzują się zmniejszoną efektywnością, jeśli połączone są z sodą oczyszczoną.

Soda oczyszczona na zgagę

Soda oczyszczona działa w leczeniu zgagi, neutralizując nadmiar kwasów żołądkowych.
Może być również stosowana w leczeniu nudności i kwasoty żołądka. Jest bezpieczna, gdy używamy ją w niewielkich ilościach. Większość leków opartych na sodzie ma za cel leczenie zgagi i niestrawności, a z zasady, jedna łyżeczka sody oczyszczonej wymieszana w szklance ciepłej wody wystarcza. Jeśli roztwór jest bardziej skoncentrowany, powinno się stosować mniejsze ilości sody. Podobnie jak inne leki zobojętniające sok żołądkowy, soda oczyszczona w leczeniu zgagi powinna być używana z umiarem. Również pokarmy, które powodują zgagę powinny być odstawione, a więc między innymi żywność na bazie pomidorów, tłustych potraw, czekolady i innych środków spożywczych, jak również napoje takie jak kawa.

Soda oczyszczona dla higieny
Wiele past do zębów zawiera sodę, ponieważ związek okazuje się korzystny przy czyszczeniu zębów i higienie jamy ustnej. Neutralizuje ona kwasowość w jamie ustnej, która wynika z zalegających resztek jedzenia, odświeża również oddech. Działa także jako łagodny środek antyseptyczny w celu zapobiegania zakażeniom w ustach. W formie płukania jamy ustnej może być stosowana w celu łagodzenia bólu wynikającego z owrzodzenia. Soda oczyszczona rozpuszczona w wodzie może być stosowana do płukania jamy ustnej. Alternatywą dla komercyjnych past do zębów jest pasta z sody oczyszczonej, z małą ilością wody, oraz 3% nadtlenku wodoru. Ponadto, soda oczyszczona występuje w komercyjnych płynach i dezodorantach. Soda może być umieszczona w obuwiu w celu odświeżenia jego zapachu, może być także wmasowywana w stopy aby oczyścić je lub pomóc w leczeniu grzybicy.

Soda oczyszczona dla skóry

Sodę można dodać do kąpieli w celu łagodzenia podrażnień skóry, wysypki lub ukąszenia. Można ją również wcierać w skórę wilgotną ściereczką aby uzyskać ten sam cel. Soda oczyszczona ma łagodne właściwości złuszczające ze względu na okrągły kształt swoich cząsteczek, a po zmieszaniu z wodą i wtarciu w skórę gąbką możemy usunąć martwy naskórek. Oparzenia słoneczne mogą być częściowo łagodzone roztworem sody oczyszczonej i wody.

Soda oczyszczona dla kamieni nerkowych i nerek

Kamienie nerkowe są niewielkimi, twardymi obiektami w nerce, a niektóre badania sugerują, że do ich powstawania może prowadzić kwasowość moczu. Soda oczyszczona może uniemożliwić rozwój kamicy nerkowej, jeśli przyjmowana jest na zasadzie nieciągłej, ale nie ma na ten temat żadnych konkretnych badań naukowych. Przed podjęciem terapii sodą w celu zapobieżenia kamieniom nerkowym powinniśmy skonsultować się z lekarzem. W przypadku zakażenia układu moczowego, istnieją pojedyncze przypadki gdzie soda miała korzystny wpływ dzięki zwiększeniu pH moczu i zmniejszeniu stopnia namnażania się bakterii, nie ma jednak na to żadnych naukowych dowodów. W jednym z ostatnich wydań magazynu Journal of American Society of Nephrology wykazano, że soda oczyszczona poprawia czynność nerek u pacjentów z zaawansowaną chorobą nerek. Było to pojedyncze badanie bez grupy placebo, a przeprowadzenie dalszych badań jest niezbędne, aby udowodnić, że soda jest korzystna dla choroby nerek.

Wnioski

Szeroka gama zastosowań, i kilka korzyści dla zdrowia, higieny i czystości, to nie wszystko. Soda jest niedroga i powinno się mieć ją zawsze w domu. Jednak, podobnie jak inne związki, które mogą mieć wpływ na zdrowie, korzystanie z sody aby zyskać korzyści dla zdrowia lub jako sposób leczenia powinno być wcześniej omówione z lekarzem. Można ją bezpiecznie używać do wcześniej wymienionych celów higienicznych, o ile nie jest stosowana w dużych ilościach. Więcej badań naukowych na temat skuteczności sody musi zostać przeprowadzone aby pomoc w leczeniu chorób nerek i innych problemów związanych z nerkami, ale wydaje się, że jest to obiecująca ścieżka dla wynalezienia kolejnego przeznaczenia medycznego sody oczyszczonej. Nie ma jednak wątpliwości, że soda jest skuteczna w leczeniu zgagi i niestrawności. W przypadku miejscowego leczenia skóry lepszym wyjściem może być użycie sody oczyszczonej jako uzupełnienie leków wydanych na receptę lub produktów leczniczych wydawanych bez recepty, ale tylko tak długo jak nie występują interakcje. Soda oczyszczona jest przydatna i bezpieczna dla higieny jamy ustnej i może być stosowana do jej płukania lub w postaci pasty do czyszczenia zębów.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.