Leasing – czym jest i dlaczego samochody kupowane w ten sposób są tańsze.

AdSense

Leasing najczęściej kojarzy się wszystkim z zakupem samochodu, przy czym może dotyczyć wielu innych środków trwałych. Jest to forma finansowania zbliżona do wynajmu do niedawna dostępna tylko dla firm. Obecnie na rynku finansowym występuje również tak zwany leasing konsumencki. Przy czym korzyści wynikające z leasingu najbardziej widoczne są dla firm, a to z prostej przyczyny – czynsz leasingowy stanowi koszt dla przedsiębiorstwa, a tym samym zmniejsza podatek do zapłacenia w wyniki zmniejszenia dochodu.

Samochód BMW

Oczywiście wiele zależy od tego jaką formę rozliczeń z fiskusem stosuje przedsiębiorstwo. Na przykład jeżeli rozlicza się na zasadach ryczałtu, to nie może odliczać kosztów i leasing w takiej sytuacji jest mało korzystny. Jeżeli firma nie jest vatowcem to faktura od leasingu za samochód pomniejsza podatek dochodowy na zasadach na jakich firma się rozlicza z godnie ze skalą podatkową lub podatkiem liniowym. Leasing najkorzystniejszy jest dla przedsiębiorstw będących płatnikiem Vatu. Wtedy osobno odliczamy Vat z faktury za samochód i osobno podatek dochodowych.

Poza tym istotną kwestią jest także kondycja przedsiębiorstwa i stosunek przychodów do kosztów – czyli czy firma uzyskuje dochód (różnica między przychodami i kosztami). Jeżeli firma ponosi stratę lub koszty są na podobnym poziomie co przychody, to wtedy nie ma z czego odliczać podatku dochodowego, bo firma nie generuje dochodu. W przypadku Vatowców zostaje jeszcze Vat do odliczenia osobno, ale to też zależy od czy mamy od czego go odliczyć.

Czym dokładnie jest leasing?

Aby zdefiniować leasing najpierw powinniśmy określić, kim jest leasingodawca, a kim leasingobiorca.

  • Leasingodawca – to strona umowy leasingu, finansująca zakup dobra, które oddaje do użytku na rzecz leasingobiorcy na określony czas i odpłatnie

Leasing to forma finansowania przez instytucję zewnętrzną polegającą na tym, że firma, będąca leasingodawcą kupuje za nas dany przedmiot lub dobro (nie koniecznie samochód), a następnie my jako leasingobiorca płacimy jej czynsz leasingowy za korzystanie z tego dobra, który jednocześnie jest ratą. Tym samym w pewnym sensie spłacamy leasingodawcy dane dobro.

Jakie są podstawowe parametry leasingu samochodu?

  • Opłata początkowa – czyli wkład własny – zwykle jest to 10% wartości samochodu
  • Czynsz leasingowy – miesięczna rata
  • Kwota wykupu – w zależności od umowy

Po zakończeniu spłacania leasingu możemy wykupić samochód za ustaloną na początku kwotę. Im większą ustalimy kwotę wykup tym mniejsze raty spłacamy. Jednak na wysoką kwotę wykupu decydują się raczej firmy dysponujące kapitałem pozwalającym na wykupienie samochodu lub gdy nie zamierzają w ogóle wykupić samochodu na własność. W takim wypadku auto zostanie przejęte przez leasingodawcę.

Znaczenie ma również sama oferta leasingu i warunki jakie wynegocjujemy. Możemy szukać ofert na własną rękę. Możemy również skorzystać z brokera, który wybierze za nas najlepszy tani leasing.

Źródła:
[1] https://antyranking.blogspot.com/2017/02/najlepszy-leasing-najtanszy-gdzie.html Najlepszy Tani Leasing. Gdzie Najtańszy?
[2] https://www.eit-centrum.waw.pl/najtanszy-leasing-gdzie/ Najtańszy Leasing na samochód. Najlepszy Tani Leasing Samochodowy – Gdzie? Który wybrać?

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.