Czy gry wideo mogą uczynić nasze dzieci mądrzejszymi?

AdSense

W mediach bardzo dużo miejsca poświęca się przemocy w grach komputerowych. Gry w których przelewana jest krew a sterowany przez nas bohater aż kipi przemocą zabijając kolejnych wrogów, to najczęstsze tematy poruszane w mediach w odniesieniu do tego typu rozrywki. Oczywiste jest, że niektóre typy gier są nieodpowiednie dla młodych dzieci. W wyniku tego wielu rodziców z zasady odrzuca gry komputerowe i postrzega je jako coś kompletnie dla nich zbędnego. W rzeczywistości jednak wiele gier komputerowych może zaoferować dzieciom bogate i edukacyjne doświadczenia. W dzisiejszym świecie nowoczesnych technologii jasne jest, że im bardziej dziecko zaznajomione jest z technologią, tym lepiej poradzi sobie ono z tym bardzo szybkim rozwojem technologicznego świata. Jednak zastanówmy się do może zrobić rodzic, aby sprawić że granie w gry komputerowe będzie ciekawą i wartą chwili rozrywką?

Wejdźmy w świat gier komputerowych. Badanie przeprowadzone przez AOL i AP wykazały, że 40% rodziców nie wie w co grają ich dzieci na komputerze. Z tych, którzy grają wraz ze swoimi dziećmi, 30% robi to przez mniej niż godzinę tygodniowo. Oznacza to, iż większość rodziców nie bierze udziału w czynnościach pozostających w kręgu zainteresowania własnych dzieci. Zaangażowanie się w to, co dziecko robi przed ekranem komputera może być bardzo korzystne. Colin Wilkinson, manager Design Group Manager twierdzi, że „podobnie jak w przypadku czytania książki razem z dzieckiem i późniejszym dyskutowaniu o postaciach i wydarzeniach w niej zawartych, dzieci mogą docenić pomoc dotyczącą zrozumienia gier komputerowych w jakie grają, będą mieć również okazję to rozmowy na temat swoich zainteresowań.” Dodaje on, że „gry komputerowe mogą pomóc dzieciom w wieku dojrzewania krytycznie myśleć na temat otaczającego świata i ich miejsca w nim.”

Jednak czego mogą nauczyć się dzieci z gier komputerowych? Wilkinson wyjaśnia, że na podstawowym poziomie gry komputerowe rozwijają umiejętności motoryczne oraz koordynację rąk ze wzrokiem. Dodaje on, że dla dziecka w wieku przedszkolnym „gry dostosowane do wieku mogą przynieść wiele różnych korzyści w tym poprawić zdolności rozpoznawania twarzy i miejsc, mowy oraz umiejętności literackie, mogą również pomóc w precyzowaniu odpowiednich zachowań społecznych a nawet rozwijać zdolności przywódcze.”

Znalezienie odpowiednich gier komputerowych dla dziecko może być nie lada wyzwaniem. ESRB posiada system opracowany do przestrzegania rodziców przed grami komputerowymi zawierającymi nieodpowiednie treści dla określonych grup wiekowych. Wskaźnik taki podany jest na opakowaniu każdej gry wideo, ilustruje on wiek dziecka jaki jest wymagany do zagrania w daną grę. Jednak tego typu system może wyłącznie pomóc rodzicom w określeniu co jest dla nich najlepsze. „Grajmy z naszymi dziećmi” zachęca Wilkinson. „Nie ma lepszego sposobu na określenie, czy nada gra jest odpowiednia dla naszego syna lub córki niż wspólne w nią zagranie. Wskaźniki podobne do ESRB mogą zapewniać pewien wgląd w sytuację, należy jednak zawsze podejmować decyzję zgodnie z doświadczeniem i własnym sumieniem. Co więcej, ESRB nie ocenia gier pod kątem ich zdolności do edukowania młodego pokolenia. W tym miejscu rodzic musi zająć własne stanowisko. Jak znaleźć edukacyjną grę wideo Badania przeprowadzone w 2009 roku wykazały, że dzieci które grały w edukacyjne gry komputerowe rzadziej wykazywały problemy z koncentracją w szkole.
Dzieci grające w gry przygodowe lub te zawierające duże ilości przemocy częściej stwarzały problemy w szkole. A poza tym, dlaczego w ogóle dzieci wykazują problemy ze zdolnością do koncentracji? Jednym z powodów może być obawa przed nauką i uczucie, że treść podręczników może być nieznana. Victoria Van Voorhis, manager w firmie edukacyjnej Second Ave. Software tłumaczy: “badania pokazują, że dzieci uczą się przez zabawę, a edukacyjne gry komputerowe są przecież formą zabawy. Stwarzają one bezpieczne warunki do przeglądania i poznawania pojęć bez presji związanej ze szkolnym otoczeniem lub formalnymi ocenami wystawianymi przez nauczycieli.”

Dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat znalezienie gry opisanej wyraźnie jako gra dedykowana specjalnie dla nich jest dobrym punktem wyjścia. Tego typu gry wykorzystują często postacie rozpoznawalne dla dzieci w takim wieku. Wiele z nich uczy również pojęć będących częścią programu nauczania dla dzieci w wieku przedszkolnym, takich jak liczby, litery i kolory. Ponadto, są również gry idące krok na przód, uczące najmłodszych podstawowych umiejętności matematycznych oraz dźwięków. Podobnie jednak jak z każdym innym zakupem musimy być ostrożni i w tym wypadku. Jak mówi Wilkinson: „czasami można zbyt szybko zaklasyfikować grę jako edukacyjną. Edukacja przyjmuje oczywiście wiele form, jednak bardzo mało tytułów, szczególnie tych przeznaczonych dla młodych uczniów, to gry przeznaczone całkowicie do nauki.

Przesadą byłoby oczekiwanie, że sprezentowanie naszemu dziecku gry komputerowej pozwoli jej lub jemu szybko i całkowicie nauczyć się czytać lub rozumieć pojęcia matematyczne. Nie jest tajemnicą, że w klasie użytecznym narzędziem może być książka, jednak sam nauczyciel jest w dalszym ciągu niezastąpiony. Podobnie, edukacyjna gra wideo może dziecku zaoferować bardzo wiele, jednak to właśnie rodzic pozwala dziecku w pełni zrozumieć i maksymalnie skorzystać z tej gry. „Spodziewajmy się, że będziemy musieli poświęcić trochę czasu na pracę nad grą i naszym dzieckiem” twierdzi cytowany wcześniej Wilkinson. „Jeśli jest to możliwe możemy posiłkować się internetowymi recenzjami napisanymi przez innych rodziców lub przez uznane instytucje związane z edukacją” dodaje on. Wspaniałe doświadczenia edukacyjne możemy znaleźć w najmniej oczekiwanych miejscach. „Nie powinniśmy zawsze przypisywać znanym tytułom dużych wartości edukacyjnych, sam tytuł nie oznacza przecież że ta czy inna gra jest odpowiednia dla naszego dziecka.” Niektóre gry przeznaczone dla nastolatków i starszych dzieci mogą rozwijać umiejętności radzenia sobie z problemami oraz posiadają informacje na temat podstawowych praw fizyki. Wprowadzenie młodego dziecka w świat gier edukacyjnych może spowodować wzrost jego lub jej zainteresowania tym typem rozrywki wraz z upływającym wiekiem. Pamiętajmy również aby pracować razem ze swoimi dziećmi i wybierać gry wspólnie. Głównym założeniem jest bowiem przedstawienie nauki jako czegoś przyjemnego.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.